BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kad je Moskva bila Venecija

Kad je Moskva bila Venecija
13.12.2020. god.

 

Poplave nisu mučile Moskvu često kao Sankt Peterburg i praktično se u prestonici ne pamte ozbiljna razaranje od vodene stihije. Ipak, ostale su za pamćenje jedinstvene fotografije sa poplavljenih moskovskih ulica.

Sredinom aprila 1908. godine, uoči pravoslavnog Vaskrsa, u Moskvi je došlo do jedne od najvećih poplava u istoriji i sigurno najveće u XX veku. 

„Izlivanje reke Moskve, koje je ove godine stiglo veoma kasno, dobilo je ogromne razmere koje su prevazišle sva očekivanja... posebno je stradalo pet delova grada na desnoj obali reke Moskve: drugi Hamnovičeski (Dorogomilovo), oba dela Pjatnicke i oba dela Jakimanske ulice. Poplava je zahvatila ukupno petinu gradaˮ, navodi se u izveštaju Moskovske gradske uprave.

List „Birževije vedomostiˮ je objavio: „Zasad je, naravno, teško proceniti štetu. Za praznike ljudima nije bilo do toga. Zasad se samo zna da je u poplavi oštećeno preko 1.500 kuća, samo u zamoskoverečnom rejonu poplavljena je površina od 4 miliona kvadratnih saženja [skoro 2000 hektara].ˮ Kasnije je utvrđeno da je oko 25 hiljada kuća stradalo, a da je potopljeno bilo 16 kvadratnih kilometara.

 

List „Rusko slovoˮ je dao čak pomalo romantičnu sliku poplave: „Stalno nailaze čamci sa putnicima koji se vraćaju iz crkve sa upaljenim svećama. Isto kao u Velikom kanalu u Veneciji. Samo bez serenada.ˮ Čamdžije su razvozile ljude koji nisu mogli da se prevezu sami, pa su se taklo našli i na razglednicama.

 

„Posebno privlačna bila je slika reke između Moskvoreckog i Kamenog mosta. S jedne strane u vodu su tonule zidine Kremlja jarko osvetljene električnim fenjerima, a sa druge u njoj su se ogledala lepa zdanja i vile Sofijskog kejaˮ, objavio je takođe list „Rusko slovoˮ.

Bogati trgovci odmah su osnovali fond za pomoć postradalima, a ubrzo je organizovano i prikupljanje novca. U praznične dane narod je rado davao novac. S obzirom da se mnogo ljudi okupljalo na službi u crkvama, sredstva su brzo sakupljena.

Još jedna razglednica štampana posle poplave prikazivala je stanovnike Ušakovskog sokaka (u savremenom rejonu Hamovniki). Oni su se tokom poplave popeli na krov i tu proslavili Vaskrs.

Očevici su takođe tvrdili da je voda u reci Moskvi postala žuta. Poplava je potopila hemijsku fabriku i velike količine žute boje su se rastvorile u vodi. Temelji nekih kuća takođe su ostali žuti i kada se voda povukla.

Voda je poplavila preko 100 kilometara ulica. Na fotografiji se vidi jedna od ulica Zamoskvoreckog rejona Moskve. Poplava je načinila ogromnu štetu. Na primer, stradala je Gepnerova fabrika šećera. U reci Moskvi je završilo preko 5 hiljada tona šećera (350 hiljada funti).

Na nekim mestima voda se podigla preko 9 metara. Mesto narodnih veselja Vorobjovi Gori takođe je bilo poplavljeno. Na fotografiji se vide drvene kuće potopljene sve do krovova. Fotografija je načinjena iz pravca Novodevičjeg manastira.

Potopljene ulice u rejonu Jakimanka, nedaleko od Kremlja. Tretjakovska galerija koja se nalazi u blizini čudom je spasena tako što je oko nje podignut pregradni zid od cigala.

„Prvog dana Vaskrsa Moskva je bila u mraku. Elektrana je potopljena i tek drugog dana praznika uspeli su sa gradske elektrane da pruže kabal i osvetle Tversku ulicu i tri pozorišta: Korša, Internacionalni i Noviˮ, objavio je list „Rusko slovoˮ.

U seriji razglednica „Istorijska Moskva. Istorija moskovskog životaˮ nalazila se čak i ova fotografija Ulice Velika Dorogomilovska.



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © MAMM/MDF/russiainphoto.ru / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sovjetska vlast nije znala kako da posle rata postupi sa kaznenom SS brigadom „Družina“ koja je prešla na njenu stranu. Taj problem se neočekivano rešio sam od sebe


„Gledao sam kako sa malih poljskih aerodroma, na kojima su bili dislocirani u Sremu, poleću osamljeni jugoslovenski lovci, hrabro nasrću na ogromne bombarderske formacije i u plamenu se survavaju...


Mnogobrojne obaveze, kao što je posao, briga o porodici, održavanje prijateljstava većini osoba oduzimaju mnogo vremena, pa oni često trebaju pomoć. Zato su tu sitnice, kao što su gedžeti...

Crvena armija je više od dve godine pokušavala da potisne neprijatelja dalje od grada. To je postalo moguće tek nakon pobede u Kurskoj bici i definitivne promene toka rata. ...


Generalni direktor kompanije Daniil Brenerman rekao je da se sada radi na civilnoj sertifikaciji ovog aviona


Ostale novosti iz rubrike »